3Di NORDAC: dakronowe żagle cruisingowe odkryte na nowo!

North Sails, światowy lider w produkcji żagli, przedstawia najnowsze zastosowanie swojej opatentowanej technologii 3Di – rewolucyjny cruisingowy żagiel wykonany w 100% z włókien poliestrowych. 3Di NORDAC to innowacyjny produkt, który łączy opatentowaną technologię utrzymywania kształtu 3Di z wytrzymałością i przystępnością poliestrowych żagli. Dostosowane do potrzeb mniejszych i średnich jachtów typu cruiser, 3Di NORDAC przekształca włókna poliestrowe w bezszwowe, jednoczęściowe żagle o unikalnej wytrzymałości, wyglądzie oraz długowieczności.

Dan Neri, CEO North Sails, powiedział: “Wierzymy, że świetnie działające żagle podnoszą jakość żeglowania i czasu spędzanego na łodziach przez naszych klientów. Jest to tak samo ważne zarówno dla żeglarzy rekreacyjnych, żeglarzy przybrzeżnych jak i tych, którzy wybierają długie rejsy czy regaty na oceanie. Przyjrzeliśmy się produktom dedykowanym dla żeglarzy turystycznych i zobaczyliśmy, że mogą one być jeszcze lepsze. Poprzez kombinację strukturalnych pomysłów naszych formowanych żagli 3Di z właściwościami i dobrym wyglądem tradycyjnego dakronu, możemy teraz zaoferować białe żagle, które nie zmieniają kształtu kiedy wzrasta siła wiatru.”

Przez tysiące lat tkaniny żaglowe były produkowane starożytną metodą tkania włókien w gotowy materiał. Przez ponad 60 lat tkany poliester (dakron) udowodnił, że jest najlepszym wyborem do żagli cruisingowych, zapewniając niskie koszty i wysoką trwałość. Dzisiaj poliester jest niemal idealnym włóknem żaglowym ze względu na swoją wytrzymałość i stabilność środowiskową. Jednak tkane żagle tracą swój kształt na długo przed ich zniszczeniem strukturalnym, gubiąc balans pomiędzy wydajnością a żywotnością. 3Di NORDAC stosuje kompozytowy proces gwarantujący zwiększone możliwości utrzymywania kształtu i żywotności strukturalnej. Żeglarze turystyczni od teraz mogą się cieszyć żeglowaniem responsywnymi żaglami, oferującymi większą kontrolę nad ich mocą – znakiem rozpoznawczym żagli North Sails.

Opatentowany przez North Sails proces 3Di rozprzestrzenia włókna w indywidualne filamenty pre-impregnowane termoutwardzalną żywicą i układa je w ultra cienkie taśmy. Następnie taśmy są przeplatane w kompleksowy, wieloosiowy szyk i termoformowane na North’owych nastawnych formach 3D, przybierając unikalny kształt żagla. Żagle 3Di NORDAC są w 100% z włókna poliestrowego, termoutwardzalnej poliestrowej żywicy i odpornej poliestrowej powierzchni ochronnej. Żagle 3Di posiadają właściwości prawdziwej struktury kompozytowej, wytrzymałość na rozciąganie i siły ściskające we wszystkich kierunkach.

Bill Fortenberry, kierownik sektora rynkowego North Sails (Market Segment Manager), podsumowuje: “Będąc formowanym 3D, żagiel 3Di NORDAC to wydajniejsze wykorzystanie materiałów i produkcji z wysoką trwałością i wytrzymałością, w tym odpornością na promienie UV, zginanie, ścieranie. Wraz z klasycznym białym wyglądem tradycyjnych żagli, 3Di NORDAC zapewnia mniejsze przechyły, lepszą ostrość i sterowność dla lepszych doznań z żeglowania. Dzięki 60-letniemu doświadczeniu w projektowaniu żagli z dakronu, nauka stojąca za rozwojem żagli North Sails przerodziła się w nowy produkt.”

Skomentuj

Komentarze

  1. Znam i polecam. Bardzo dobrze napisane.
    Pozdrawiam :)

Dodaj komentarz

Adres elektroniczny nie będzie publicznie widoczny.

*

*