1986: Mistrzostwa Świata „12 Metrów”

60 lat NS 1986

Na początku 1986 odbyła się seria wyścigów we Fremantle, będąca prekursorem nadchodzących rok później regat o Puchar Ameryki. W Mistrzostwach Świata w klasie “12 Metrów” udział wzięło kilkanaście załóg, dla których był to jednocześnie sprawdzian łodzi przed najważniejszą imprezą żeglarską na świecie. Niektóre zespoły miały świeżo zwodowane, nowe łódki, które miały być jeszcze dopracowane. Inne pojawiły się na starcie na starszych lub zmodyfikowanych konstrukcjach. Wiele zespołów zbudowało trzy-cztery jachty, co miało pomóc w drodze do Pucharu Ameryki w 1987.
Silne wiatry stworzyły ekstremalne regaty: 4 maszty zostały połamane, kilkanaście bomów i liczne żagle uległy zniszczeniom, kilku żeglarzy znalazło się nawet za burtą! Australia III, zaprojektowana przez Ben’a Lexcen’a, następca słynnej Australii II, wygrała regaty. Nowozelandzki jacht z włókna szklanego, KZ 5, projektu Bruce’a Farra’a był drugi, a reprezentujący New York Yacht Club, America II, skończył trzeci.
Na zdjęciu poniżej widzimy żagle genua, w których dominują tkany poliester i aramid, można zauważyć trochę kroju horyzontalnego i trochę trój-radialnego. Na tym zdjęciu widać trzy żagle stworzone przez North Sails – genua na środku (I-6) i trzy inne. W tamtym czasie, żaglownie North Sails na całym świecie były własnością indywidualnie posiadaną i zarządzaną, a każda żaglownia miała swoje unikalne techniki projektowe i produkcyjne. Jest to doskonale widoczne po różnicach w projekcie i użytych materiałach.
To, co się nie zmieniło to niezależny rozwój każdego zespołu. Różnica pomiędzy poszczególnymi żaglami na tym zdjęciu jest jasno widoczna. Choć dziś jest to już mniej oczywiste, różnorodność w podejmowanych decyzjach związanych z wydajnością, szczegółami i finalnym rezultatem jest nadal znakiem rozpoznawczym Pucharu Ameryki.

60 lat NS 1986
Na linii startowej w 1986 roku widoczne od lewej do prawej: North Sails, Hood Sails, North Sails, nieznane, Sobstad Sails, North Sails, North Sails.

Dodaj komentarz

Adres elektroniczny nie będzie publicznie widoczny.

*

*